Tworzenie stron WordPress jest proste i przyjemne. Wystarczy, że posiadasz podstawowe informacje z zakresie obsługi komputera. Wiele hostingów ułatwia instalację WordPress. WordPress to obecnie nie tylko system zarządzania treścią dla blogerów, ale system do zarządzania stronami internetowymi.
Historia WordPress’a
Historia WordPress’a to historia doświadczenia Matt Mullenweg’a (ur. 1984) z pisaniem bloga. Był rok 2003, Matt Mullenweg pisał blog. Wykorzystywał skrypt b2/cafelog. Mając już kilkadziesiąt wpisów na blogu, dowiedział się, że twórca b2/cafelog nie ma zamiaru go dalej rozwijać. Chce porzucić projekt.
Matt Mullenweg nie chciał zmieniać platformy swojego bloga. Chciał nadal publikować artykuły. Wykorzystując b2/cafelog, Matt Mullenweg zaczął tworzyć nowy system zarzadzania treścią dla blogerów. Po pewnym czasie dołączył do niego Mike Little. Razem stworzyli WordPress. 27.05.20103 roku WordPress został opublikowany i udostępniony za darmo w internecie. Tak narodził się najbardziej popularny system zarzadzania treścią na świecie. Klika miesięcy później do dwójki dołączył Michel Valdrighi były developer b2/cafelog.
WordPress został stworzony w PHP, wykorzystywał bazę danych MySQL był projektem Open Source. Posiadał system plugin’ów oraz szablonów, które pozwalały rozszerzyć jego funkcjonalność.
Był rok 2004. Popularny wśród blogerów system zarządzania treścią Movable Type, zdecydowanie podniósł ceny. Fakt ten przyczynił się bardzo do szybkiego wzrostu popularności WordPress’a, który był darmowy. Po kilku miesiącach WordPress zyskał duże grono użytkowników, którzy porzucili platformę Movable Type. Movable Type powstał w 2001 roku w firmie Six Apart. W 2003 została opublikowana wersja 2.6. po udostępnieniu WordPress’a w 2003 i znaczącej podwyżce opłat w 2004 stracił na popularności. Co ciekawe 12.012.2007 roku została udostępniona wersja Movable Type Open Sopurce. W 2013 roku została udostępniona wersja 6 Movable Type w wersjach darmowej ‘Professional’ oraz wersji licencjonowanej ‘Enterprise’. Platforma Movable Type jest nadal rozwijana i odstępna w kilku językach, niestety nie po polsku.
Wracając do WordPress’a. Krótka historia WordPress’a w datach
- 3.01.2004 wersja WordPress 1.0. Wprowadzała katalogi wpisów.
- 31.12.2005 wersja WordPress 2.0. Pozwalała w pełni edytować tekst wpisu oraz lepsze narzędzia do administracji.
- 17.06.2010 wersja WordPress 3.0. Nowy szablon ‘Twenty Ten’, połączenie WordPress i WordPress MU. Możliwość zarzadzania wieloma stronami WordPress jednocześnie.
- 24.10.2013 wersja WordPress 3.7. wprowadziła bardzo oczekiwaną zmianę, automatyczne uaktualnianie, instalację preferowanej wersji językowej WordPres’a.
- 4.09.2014 wersja WordPress. Lepsze zarządzanie mediami. Współpraca z PHP 5.5 oraz MySQL 5.6.
- 16.11.2017 wersja WordPress 4.9. Nowe menu, informacje o błędach. Nowa galeria widgetów.
Tworzenie stron WordPress krok po kroku
- Wybierz hosting. Tak naprawdę wymagania WordPress’a są tak niewielkie, że chyba każdy hosting jest dobry. Może być wirtualny.
- Wybierz szablon WordPress. My polecamy wybór szablonu płatnego. Za naprawdę niedużą kwotę otrzymasz wsparcie przez co najmniej rok. Wybierając szablon płatny, masz pewność, że jest dobrze, profesjonalnie wykonany, działają w nim wszystkie elementy. Pamiętaj, że darmowe szablony są głównym źródłem ataków hackerskich na strony internetowe WordPress.
- Wybierz dodatki. Wybierz te plugin, które potrzebujesz. Pluginy, które są najczęściej polecane przez firmy tworzące strony internetowe WordPress. Ale pamiętaj, im więcej pluginów zainstalujesz, tym twoja strona internetowa działać będzie wolniej.
- Twórz treści. Tak, to już koniec. Uruchom stronę www.
Tworzenie stron WordPress w Responsive Web Design
Responsywność, słowo klucz. Każda, podkreślam, każda strona internetowa musi być responsywna. Zapewne już przeczytałeś w internecie, większość ruchu generują klienci używający urządzeń mobilnych. To prawda. Prawda jest również taka, jak wygląda to na stronie biznesowej, na której ruch wynosi 15 000 unikalnych użytkowników na miesiąc. Z analizy ruchy wynika, że tylko 3,7% to użytkownicy mobilni. 0,26% to użytkownicy używający tabletów. Jak wyglądają te wyniki w porównaniu z informacjami dostępnymi w artykułach w internecie? Wszystko zależy kim są twoi klienci? Naszymi klientami są przede wszystkim firmy. stąd taki wynik. Ty może oferujesz swoje produkty do osób fizycznych, tutaj sytuacja wygląda zupełnie inaczej.
Tworzenie stron WordPress dobrych dla SEO
Zaprojektować atrakcyjna stronę internetową to jedno. Zaprojektować stronę internetową, która jest dobrze wykonana pod względem SEO to już dużo trudniejsza sztuka. Po pierwsze wybór fraz kluczowych to jest bardzo istotne. W tym punkcie nie chodzi tylko i wyłącznie o frazy, ale również o realne, poskreślam, realne możliwości wypromowania strony internetowej na wysokie pozycje, czytaj pierwsze trzy pozycje w wynikach wyszukiwarki.
Nie zawsze powinieneś skupić się tylko i wyłącznie na frazach najbardziej popularnych. Niekiedy szybszy, lepszy efekt uzyskasz wybierając frazy mniej popularne, ale dużo łatwiejsze do pozycjonowania.
Tak na prawdę SEO to nie jest magiczna sztuka. Proste działania, które jesteś w stanie wykonać sam. Potrzebujesz Excel oraz sprawdzenie popularności fraz.
Tworzenie stron WordPress łatwych do pozycjonowania
Powiem uczciwie, trudno to zrobić samemu. Nie posiadasz własnych serwerów z których tworzysz linki z artykułów do twojej strony internetowej. Chcąc pozycjonować stronę internetową skorzystaj z usług naszej firmy. Kup pozycjonowanie stron internetowych, a jeżeli masz sklep to pozycjonowanie sklepu internetowego.
Podsumowanie
Od kilku lat tworzymy strony internetowe WordPress Warszawa. Mamy zarówno sukcesy jak i kilka porażek, sytuacji, w których oczekiwania klienta były tak specyficzne, zę powstała strona internetowa, którą trudno się chwalić. Obecnie posiadamy również inne kompetencje w obszarze usług informatycznych, tworzenia stron, pozycjonowania, systemów dedykowanych.