Cena systemu dedykowanego

Cena systemu dedykowanego

Jaka jest cena systemu dedykowanego? To pytanie bardzo często pojawia się już na początku rozmów biznesowych z klientami. Klienci chcą wiedzieć ile mają zapłacić za system dedykowany. Ich pytanie jest naturalne i bardzo właściwe. Trudno sobie wyobrazić sytuację, w której klient zamawia usługę i równocześnie nie wie ile ta usługa kosztuje. Cena systemu dedykowanego zależy od bardzo wielu, różnych czynników. Poniżej w kilku punktach znajdziesz informacje, które pozwolą Tobie przygotować się lepiej do negocjacji z firmą. Firmą, która określa siebie: twórca systemów dedykowanych.

Definicja system dedykowany

Na początek, co to jest system dedykowany. Nie ma jednej, powszechnie obowiązującej i stosowanej definicji systemu dedykowanego. Proste zdanie: aplikacja informatyczna stworzona na potrzeby zamawiającego. Czy można na tej podstawie stworzyć system dedykowany, który zaspokoi Twoje potrzeby? Nie sądzę. Na podstawie tak napisanej definicji, nie otrzymasz systemu dedykowanego, który spełni Twoje oczekiwania.

Cel, w jakim przedstawiam definicję systemu dedykowanego jest jeden, pokazanie braku jej szczegółowości. Używając jej, nie jesteś w stanie zamówić system dedykowany. Potrzebujesz określić szczegółowe cechy, parametry. Musisz określić wartości i ich miary. W ten sposób, aby po otrzymaniu gotowego produktu, jesteś w stanie je zmierzyć, sprawdzić miry, zgodnie z Twoimi wymaganiami.

Cena systemu dedykowanego, podstawowe elementy

Jakie elementy potrzebuje firma tworząca systemy dedykowane, aby stworzyć dla Ciebie produkt?

  • Ludzi, analityka, programistów bazy danych, programistów interface’u użytkownika, administratora, testera, managera projektu.
  • Urządzeń, komputery, serwer.
  • Oprogramowanie na komputerach do tworzenia kodu i na serwerze do stworzenia środowiska testowego, repozytorium projektu, aplikacji do zarządzania projektem

Ze wszystkich elementów niezbędnych, aby stworzyć system dedykowany, ludzie są najbardziej koszto-twórczą pozycją. Liczba, kompetencje, doświadczenie, funkcje osób zaangażowanych w tworzeni systemu dedykowanego w największej mierze decydują o jego koszcie. Również w ramach osób w firmie funkcjonuje takich osób jak: sprzedawca, kierownik biura, właściciel. Każda, z tych osób otrzymuje pensję. Wpływa ona na koszt systemu dedykowanego dla Ciebie.

Liczba poszczególnych zasobów jest uzależniona od wielkości tworzonego systemu dedykowanego oraz czasu, jaki firma posiada, na jego wykonanie. Masz z pewnością świadomość, że im dłuższy czas, w którym ma powstać oprogramowanie, tym potrzebna jest mniejsza liczba osób, które go tworzą. W skrajnym przypadku. Są projekty, w realizację, których zaangażowana może być tylko jedna osoba. Programista, tester, architekt, w jednej osobie, która wszystko wykona sam.

Oprócz wszystkich wyżej wymienionych elementów, które mają wpływ na koszt systemu dedykowanego, jest jeszcze marża. Zwykle marża, czyli zysk firmy stanowi 10-20% wartości. Jest to kwota uzasadniona rynkowo.

Cena systemu dedykowanego, dodatkowe elementy

Inne elementy, które mają wpływ na cenę:

Długość negocjacji. Tak, wysłałeś zapytanie o stworzenie systemu dedykowanego do kilku firm. W odpowiedzi otrzymałeś kilka, kilkanaście pytań o określenie szczegółów. Im dłużej trwa proces ustalania zakresu, tym cena systemu dedykowanego jest większa. Wynika to z faktu, że firma tworząca poświęciła na negocjacje czas, który mogła w inmny sposób zagospodarować.

Szczegółowość wymagań. Stworzenie wymagań biznesowy oraz funkcjonalny i niefunkcjonalnych systemu dedykowanego to bardzo angażująca praca. Nie jesteś w stanie przygotować wymagań w jeden tydzień. To proces dużo bardziej czasochłonny. Wymaga z Twojej strony zaangażowania wielu, różnych osób, które reprezentuje różne działy firmy. Szczegółowość wymagań ma bardzo istotny wpływ na cenę.

Cena systemu dedykowanego, czynniki po stronie twórcy

Doświadczenie firmy w realizacji podobnych systemów. Im firma posiada większe, bardziej zróżnicowane doświadczenie w obszarze tworzenia systemów dedykowanych, tym otrzymasz lepszą ofertę. Twórca systemów dedykowanych, może wykorzystać moduły, funkcje z systemów, które już wykonał, wdrożył i sprzedał. Firma posiadająca doświadczenie w tworzeniu systemów dedykowanych zaproponuje Tobie bardziej korzystną ofertę zarówno w zakresie ceny jak i czasu realizacji, niż firma, która tworzy dopiero pierwszy taki system. Masz świadomość, że wiele modułów: logowanie, panel klienta, panel administratora, panel użytkownika, koszyk, integracja z systemem magazynowym, integracja z systemem ERP, wygląda taka samo lub bardzo podobnie w różnych aplikacjach. Są wzorce w obszarze user experience, które każdy system dedykowany powinien spełniać. W takiej sytuacji firma może zaproponować Ci lepszą ofertę zarówno w zakresie ceny jak również czasu realizacji systemu dedykowanego.

Platforma systemu dedykowanego. Technologia użyta do stworzenia systemu ma istotny wpływ na jego cenę. Różną cenowo ofertę otrzymasz, gdy zwrócisz się do firm tworzących systemy w różnych technologiach. Inną wartość ma oferta stworzenia systemu w technologii Oracle, C#, Java, PHP. Różna oferta cenowa wynika z różnych pensji programistów posiadających określone kompetencje. Podsumowując można powiedzieć, że im technologia, w której jest tworzony system jest bardziej powszechna, tym jest on tańszy.

Ryzyko. Im mniejsze ryzyko dla twórcy systemu dedykowanego, tym jest niższa cena. Ryzyko tworzenia systemu wiąże się pośrednio z wieloma, wyżej wymienionymi czynnikami. Czynniki ryzyka w procesie wyceny systemu dedykowanego:

  • Wiedza zamawiającego,
  • Stopień szczegółowości specyfikacji wymagań,
  • Czas realizacji,
  • Liczba osób zaangażowanych w proces,
  • Długość negocjacji,

Te wszystkie parametry mają wpływ na ocenę ryzyka, której dokonuje twórca systemu dedykowanego.

Cena systemu dedykowanego, Ty

Twoja wiedza. To najbardziej istotny czynnik, który wpływa na cenę. Im Twoja wiedza jest większa, bardziej szczegółowa, tym jesteś w stanie wynegocjować niższą cenę. Twórca systemów dedykowanych, widząc po Twojej stronie znajomość branży, stara się zaoferować niższą cenę. Twórca wie, że rozmawia, z osobą kompetentną.

Potrzebujesz konsultacji? Zadzwoń, pozwól nam sobie pomóc. systemy dedykowane, to nasze kompetencje.

 

Zostaw kontakt

Image

Projektujemy efektowne strony www. Tworzymy sklepy internetowe generujące zyski dla klientów. Realizujemy systemy dedykowane usprawniające pracę użytkowników.

POCZTA

SERWER

Twój adres IP:

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.