Optymalizacja PrestaShop

Optymalizacja sklepu internetowego krok po kroku

Optymalizacja sklepu internetowego krok po kroku

Tylko poprzez samo pisanie treści na stronie sklepu internetowego nie uzyskasz wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwarki. Musisz pozycjonować sklep internetowy. Sprawdź w tym artykule, czy podejmujesz właściwe działania. Dowiesz się w nim jak, krok po kroku optymalizować sklep internetowy.

  • Od czego zacząć optymalizację.
  • Jakie działania wykonać w pierwszej kolejności?
  • Jaką przyjąć strategię pozycjonowania krótki i długich fraz?
  • Jaki sklep internetowy wybrać, aby łatwo go pozycjonować?
  • Czy dedykowany sklep internetowy łatwiej jest pozycjonować?

Optymalizacja sklepu internetowego krok po kroku

  1. SEO sklepu internetowego

Od czego zacząć optymalizację? Odpowiedź nasuwa się sama, wykonaj audyt SEO sklepu. W kolejnych miesiącach będziesz mógł stwierdzić, co, jakim nakładem środków udało ci się osiągnąć. Czy podjęte działania przyniosły dodatkową sprzedaż, która pokryła koszty wprowadzenia zmian?

Nie powinieneś zaczynać żadnych działań zanim wykonasz audyt SEO sklepu. Szczególnie w sytuacji, w której korzystasz z usług firmy pozycjonującej sklepy internetowe. Zadaj sobie pytanie; jak chcesz ocenić efektywność, skuteczność podjętych działań, wydanych pieniędzy, jeżeli osiągniętych efektów nie będziesz maił, z czym porównać.

Audyt SEO sklepu internetowego zawiera i opisuje obszary, w których sklep internetowy może być poprawiony, aby uzyskał wyższą pozycję w wynikach wyszukiwarki.

  1. Unikalne opisy produktów.

To chyba najczęstszy błąd wszystkich sklepów internetowych. Niedocenianie tekstów opisujących produkty. Wielu klientów uważa, że zdjęcia same się sprzedadzą. Że wystarczy wykorzystać opis dostarczony przez producenta produktów. Przecież opisów nikt nie czyta. Takie działania nie przynoszą zamierzonego efektu.

Tak to w dużej mierze prawda. Opisów produktów na stronach internetowych prawie nikt nie czyta. Prawie to nie znaczy, że nie ‘czyta’ opisów Google. To właśnie na podstawie opisów zamieszczonych przy produktach Google indeksuje produkty w sklepie internetowym. Google rozpoznaje zdjęcia produktów, ale nie w taki sposób, aby na tej podstawie promować lub dyskredytować sklep. Google pewnością to robi na podstawie opisów, tekstów.

Google ocenia teksty, biorąc pod uwagę bardzo wiele parametrów i aspektów. Te, które tutaj wymienię to przede wszystkim unikalność, adekwatność, formatowanie oraz objętość tekstów. Opisy produktów sklepu muszą być unikalne. Nie może to też być jedno zdanie. Zalecamy naszym klientom, aby były to opisy składające się z przynajmniej 200 wyrazów. Koszt przygotowania opisu z pewnością się zwróci w długim okresie czasu. Raz napisane teksty, pracują dla ciebie cały czas. Każdego dnia mogą generować nowych klientów, przynosząc zysk właścicielowi sklepu.

Jak przygotować opisy produktów, które sprzedają?

Opis produktu posiada kilka ról, które ma spełnić.

  • Czytelny i przejrzysty.
  • Dobrze sformatowany.
  • Atrakcyjny dla klientów.

Tak, to prawda, że klienci nie czytają tekstów na stronach internetowych. A jeżeli już to robią, skanują treść, czytając ją tak jak się ogląda bilbord. Czytają tylko nagłówki, kilka pierwszych wersów tekstu. Pomijając większą część treści, które przygotowałeś. Czy to znaczy, że musisz dbać, o jakość tylko kilku pierwszych wersów opisu produktu w sklepie internetowym? Nie. Musisz dbać o cały tekst. Raz na jakiś czas znajdzie się osoba, która przeczyta cały tekst i doda swój komentarz. Na takich klientach zależy ci najbardziej.

Google ‘czyta’ cały tekst zamieszony, jako opis produktu. Na tej podstawie indeksuje i kategoryzuje produkt i sklep. Porównuje opis, sposób jego przygotowania z innymi opisami tego samego produktu.

  1. Optymalizacja opisów produktów.

Optymalizacja opisów produktów polega na przygotowaniu ich w formie przyjaznej dla wyszukiwarek internetowych. Ważne jest użycie znaczników H1 oraz H2 i H3.

Bardzo istotną zasadą jest użycie i powielenie nazwy produktu w treści jego opisu. Fraza nazwy produktu może stanowić 1 -2 % liczby wyrazów w jego opisie.

Zastosuj linki wewnętrzne, które kierują do produktów komplementarnych oraz innych produktów w kategorii.

Formatowanie opisów produktów.

Korzystaj z dostępnych technik tworzenia atrakcyjnych dla klientów opisów produktów. Wykorzystuj pogubienia, punktatory i inne formy, które mają na celu przyciągnięcie i utrzymanie zainteresowania klientów. Klienci docenią fakt, że pomyślałeś, aby informacje o produkcie przedstawić w atrakcyjny, angażujący sposób. Jeżeli okażą się one pomocne podzielą się swoim pozytywnym komentarzem.

Nie więcej niż trzy rodzaje czcionek na jednej stronie. Ta zasada powinna obowiązywać przy formatowaniu tekstu. Celem tego ograniczenia jest utrzymanie jednego, spójnego stylu w całym artykule.

 

Zostaw kontakt

  1. Nie każ mi myśleć w twoim sklepie.

UX sklepu rządzi. Wiem, że chcesz się wyróżnić. Zależy ci bardzo, aby być zapamiętanym w prosty sposób. Ale w ecommerce, tak jak w wielu innych obszarach istnieją standardy. Standardy, które warto znać, a jeszcze ważniejsze, warto je stosować w sklepie internetowym. Warto znać i zastosować w praktyce proste i powszechnie stosowane zasady, do których klienci zdążyli się przyzwyczaić będąc aktywnymi uczestnikami rynku ecommerce.

Warto wyróżnić się w obszarze tworzenia unikalnych treści. Mechanizmy działania sklepu pozostawić w formie standardowej. Mając na uwadze przyzwyczajenia klientów. Ich już nabyte umiejętności i preferencje.

  1. Oferta sklepu ma wpływ na pozycjonowanie

Czy oferta sklepu ma wpływ na pozycje poszczególnych produktów w nim oferowanych? Na tak postawione pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Można odpowiedzieć bazując na wynikach pozycjonowania sklepów internetowych. Nakładów, do uzyskiwanych efektów.

Jasno z nich wynika, że dużo prościej, szybciej, angażując mniejsze środki pozycjonuje się monotematyczne sklepy internetowe. Jeżeli z jednej strony oferujesz sukienki dla kobiet, oraz narzędzia ogrodnicze. To znaczy, że lepiej abyś posiadał, dwa, różne sklepy internetowe. Nie ma logicznego połączenia pomiędzy sukienkami dla kobiet, a narzędziami do ogrodu. Jeżeli ty tego nie widzisz, nie widzi tego związku również wyszukiwarka internetowa.

Tworząc i prowadząc sklep internetowy zadbaj o spójny asortyment. Sprzedawaj produkty, które są albo komplementarne albo konkurencyjne. W ten prosty sposób zaoszczędzisz znaczne środki finansowe na pozycjonowanie sklepu.

  1. Połącz sklep z social media

Linki ze stron sklepu internetowego prowadzonych na portalach społecznościowych nie przenoszą ich mocy. Są to linki typu nofollow. Jednak linki te przekazują inny istotny wskaźnik. Przekazują zaufanie do strony internetowej. Linki pokazują, że strona internetowa nie ma nic do ukrycia, jest otwarta na społeczność.

Przy wszystkich działaniach w social mediach pamiętaj o jednaj, najbardziej istotnej zasadzie. Polubienia, komentarze interakcje w mediach społecznościowych nie należą do Ciebie, ale to portali, na których masz profile. Są biznesy, w których lepiej jest dbać i budować własną społeczność wokół newslettera, komentarzy na stronie sklepu internetowego, niż polubienia w mediach społecznościowych.

  1. Twoje działania w obszarze pozycjonowanie sklepu internetowego

Menu sklepu

  • Menu posiada mniej pozycji niż 7.
  • Menu główne sklepu jest w postaci tekstu.
  • Linki do kategorii i podkategorii są linkami dofollow.
  • Większość linków są to linki, w których występują słowa kluczowe.
  • W menu głównym są tylko stałe pozycje, które się rzadko zmieniają.
  • Zastosuj w menu głównym tylko linki do często odwiedzanych podstron.
  • Linki kanoniczne są zastosowane na wszystkich stronach tworzonych dynamicznie.
  • Linki z przycisków menu głównego kierują tylko do podstron w sklepie internetowym.
  • Ważne pozycje menu w sklepie internetowym, ale rzadko czytane np. FAQ, regulamin, reklama umieść w stopce.

Treści sklepu

  • Każda treść dotyczy innego tematu.
  • Linkuj wewnętrze artykuły wspierające produkty.
  • Wszystkie treści są w całości widoczne dla klientów.
  • Każdy produkt posiada bogaty opis. Składający się z przynajmniej 200 słów.
  • Każdy istotny produkt posiada opis min. 500 słów, oraz kilka tekstów wpierających.
  • Bogate, dłuższe treści opisujące produkt, sposób jego użycia, powiązane produkty, historię związaną z ich użytkowaniem.
  • Treści zawarte w kategoriach blog, poradnik, sposób użycia są tak napisane, że są niżej pozycjonowane niż treści opisujące produkty, które wspierają.
  • Unikalne treści w każdym miejscu sklepu. Tworzone tylko i wyłącznie na potrzeby sklepu internetowego. Publikowane tylko na stronie sklepu.

Technologia sklepu

  • Udostępnij robotom dopiero ostateczną wersję sklepu internetowego.
  • Zadbaj o tylko jedną wersję sklepu http://www.conor.pl/ lub http://conor.pl/
  • Skonfiguruj plik robots.txt w sposób, który umożliwi robotom zeskanowanie treści.

Strategia SEO sklepu internetowego

  • Opracuj koncepcja pozyskania ruchu organicznego.
  • Jaka jest strategia budowania marki sklepu internetowego?
  • Musisz mieść strategię SEO. Jeżeli nie jesteś w stanie opracować jej sam, znajdź dostawcę i kup taką usługę.
  • Połącz strategię SEO z produktami jakie sprzedajesz. Czy są to produkty kupowane ad hoc, produkty kupowane po wcześniejszym porównaniu ich z innymi.

 

Image

Projektujemy efektowne strony www. Tworzymy sklepy internetowe generujące zyski dla klientów. Realizujemy systemy dedykowane usprawniające pracę użytkowników.

POCZTA

SERWER

Twój adres IP:

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.