Pozycjonowanie stron www

Jak wybrać nazwę domeny internetowej, aby odnieść sukces?

Jak wybrać nazwę domeny internetowej, aby odnieść sukces?

Nazwę domeny internetowej można porównać do adresu nieruchomości. To jest adres czegoś w internecie. To co się znajduje pod adresem domeny zależy od jej właściciela. Różnica w stosunku do nieruchomości jest zasadnicza. Masz dom, który jest umiejscowiony pod określonym adresem. Abyś mógł powiedzieć, że masz, jesteś właścicielem domu, musisz go posiadać.

W internecie tak nie jest. Ty nie jesteś i nigdy nie będziesz właścicielem adresu internetowego, domeny. Możesz domenę internetową tylko wynająć. Najczęściej na rok, rzadziej na dwa lata możesz stać się właścicielem domeny internetowej. W tym wypadku należałoby raczej powiedzieć użytkownikiem. Po nieopłaceniu kolejnego okresy, domenę może nabyć, wynająć inna osoba.

Tak jak w przypadku nieruchomości, również w przypadku domeny internetowej ma ona swoje istotne cechy. Cechy, które  powodują że jedna domena jest bardziej atrakcyjna, a inna mniej. Wybór nazwy domeny internetowej ma istotne znaczenie dla biznesu. Może przyczynić się do jego klęski lub sukcesu.

Poniżej znajdziesz w kilku punktach informacje jak wybrać nazwę domeny internetowej tak, aby wspierała twój biznes. Przyczyniła się do sukcesu twojego przedsięwzięcia.

Jak wybrać nazwę domeny internetowej?

Długość nazwy domeny

Przyjęło się powszechnie zdanie, nazwa domeny internetowej powinna być krótka, z różnych względów. Im krótsza nazwa, tym lepiej. Aby klienci mogli ją zapamiętać. Tak jest i tak nie jest.

Krótka nazwa domeny często jest myląca, ponieważ może się zdarzyć sytuacja, w której nazwa domeny po jakimś czasie została wykorzystana przez dużą, znaną firmę, która posiad istotny budżet marketingowy. Ty ze swoją nazwą i innym jej znaczeniem możesz mieć duże trudności, aby wybić się na rozpoznawalność i unikalność. Możesz w internecie przestać istnieć.

W takiej sytuacji krótka nawa domeny nie jest najlepszym wyborem. Ty nie jesteś w stanie przewidzieć takiej sytuacji. Ona może, ale nie musi zaistnieć. Warto abyś wiedział, że wybierając krótką nazwę domeny narażony jesteś na taką sytuację.

W sytuacji, w której nazwa domeny to 3 -4 litery zwróć szczególną uwagę na skróty branżowe. Może się okazać, że nazwa domeny to powszechnie używany skrót w jakiejś branży. Wiele firm używa skrótów 3-4 d oznaczenia swoich indeksów na giełdzie. Fakt jest taki, że zdecydowana większość, jeżeli nie wszystkie nazwy domen składających się z trzech, czterech, a może nawet pięciu liter są już zarezerwowane.

Długość nazwy domeny przydaje się w linkach zewnętrznych. Przy krótkiej nazwie linki są krótsze. Z tą sytuacją internet również sobie poradził. Zamienia długie nazwy adresów url na bardzo krótkie używając prostego algorytmu.

Domena łatwa do zapamiętania

To jest bardzo istotny element nazwy domeny. Domena powinna być łatwa do wymówienia i zapamiętania. Tak, aby klienci sami wpisywali jej nazwę w pasek adresu przeglądarki www. Wiadomo, że im krótsza nazwa tym lepiej. ale nie do końca. Większość użytkowników zapamiętuje w przeglądarce www nazwy domen. Nie zapamiętuje ich w głowie. Przeglądarka jest w stanie zapamiętać każdą długość nazwy domeny.

Tworząc nazwę domeny, która nic nie znaczy warto sprawdzić, czy się łatwo wymawia. Jakie skojarzenia jej towarzyszą.

Domena łatwa do zapisania

Oprócz zapamiętania i wymowy domena musi być łatwa do zapisania. To znaczy, w sytuacji, w której klient słyszy nazwę domeny przez telefon. Czy w takiej sytuacji, jesteś w stanie po pierwszym razie usłyszenia zapamiętać domenę? Napisać jej nazwę bezbłędnie w pasku szukaj przeglądarki www? Skojarzyć ją z produktami które sprzedajesz? Wyróżnić ją spośród innych nazw domen? Przygotuj odpowiedzi na te pytania, zanim kupisz domenę.

Szczególnie musisz sprawdzić domeny w których są litery:

  • p, b,
  • t, d,
  • v, w,
  • i, j.

Zanim kupisz domenę wykonaj test. Zadzwoń do paru znajomych i sprawdź jak wpiszą nazwę, którą podasz im przez telefon.

Myślnik w nazwie domeny

Myślnik pomiędzy dwoma członami nazwy domeny nie jest dobrym rozwiązaniem. Szczególne w sytuacji, w której inna firma w twojej używa nazwy domeny z wyrazów bez myślnika. Klienci mogą się mylić. W takiej sytuacji poszukaj innego wyróżnika.

Po co masz promować domenę twojej konkurencji.

 

Zostaw kontakt

Cyfra w nazwie domeny

Cyfra w nazwie domeny nie jest dobrym rozwiązaniem. Z prostego powodu. Cyfry na klawiaturze znajdują się winnym obszarze, trudniej je wpisać. Cyfr nie ma w podstawowej klawiaturze w telefonach z iOS. Klienci z iOS chcąc wpisać cyfry muszą się przełączyć, zmienić klawiaturę. Zmieniając tylko jedną cyfrę ktoś może kupić domenę bardzo podobną do twojej. Zwróć uwagę, że przez telefon nazwa domeny brzmi tak pięćset em kropka pl.

Dwa połączone wyrazy

Ciekawe rozwiązanie. Niekiedy jednak, ze względu na położenie liter w wyrazach trudno stworzyć dobre logo. Częściej stosowane w sytuacjach, w których nie łączy się całych wyrazów, ale ich części, tworząc  nowy wyraz. Samo połączenie dwóch i więcej pełnych wyrazów stosuje się bardzo rzadko w nazwach domen firmowych.

Połączenia dwóch i więcej wyrazów występuję w nazwach domen blogów. W blogosferze mamy właściwie wysyp tego typu domen. Tak samo działają też youtuberzy.

Nazwa domeny tworzenie stron wordpress jest dobra dla bloga, lub kanału youtube. Na stronę www, raczej nie.

Powtórzona litera w nazwie domeny

Z uwagi na fakt, że coraz trudniej znaleźć niezajętą domenę z małą liczą liter, coraz więcej przedsiębiorców stara się wyróżnić. Dublując w nazwie domeny jedną z liter. Nie uważam tego działania za dobrą praktykę. Popularna domena z powtórzoną jedną literą jest słabym wyróżnikiem.

W sytuacji, w której istniejąca domena działa w pokrewnej branży lepiej nie wybieraj nazwy domeny z powtórzoną literą. Poszukaj innego wyrazu.

Nazwa domeny - nazwa produktu

Jeżeli jesteś producentem ma to sens. Użycie nazwy produktu w nazwie domeny. Tylko w takiej sytuacji kup również domenę firmy. Rozumiem, że nie produkujesz tylko jednego produktu. jeżeli jest to bardzo istotny produkt, który długo będzie na rynku, kupno domeny jest jak najbardziej uzasadnione.

Przedrostki w nazwach domeny

Szukając dostępnych nazw domen, serwisy podpowiadają domeny z przedrostkami w postaci dodatkowych liter np.: e-coś, icoś. Jak możesz unikaj takich domen. W sytuacji, w której nazwa domeny bez przedrostek jest domeną twojej konkurencji, klienci dużo szybciej znajdą ją niż twoją stronę internetową.

Znaczenie nazwy domeny

Są zwolennicy oraz przeciwnicy wykorzystywania do nazw domen nazw wyrazów. Ja jestem przeciwnikiem takiego wyboru. Wynika to z faktu, że

Twoja domena traci unikalność. Jeden z istotnych wyróżników, na którym ci bardzo zależy. Zważywszy na fakt, że twoja konkurencja jest jeden klik dalej. Mniej osób może ją zapamiętać. Ponieważ, nazwa, popularny wyraz, nie spowoduje pracy mózgu. Nie nastąpi proces uczenia się i zapamiętania nowych informacji. W związku z czym, popularna nazwa szybciej zostanie zapomniana.

Tendencje w wyszukiwaniu są takie, że klienci szukają produktów wpisują frazy z długiego ogona. Ci którzy używają nazw ogólnych, są dopiero na początku swojego procesu zakupowego.

Kupując i promując nową domenę, dla wyszukiwarki internetowej nie ma znaczenia, czy jest to wyraz powszechnie znany, czy też nazwa, która nic nie znaczy. Taka samo trudno lub tak samo łatwo przyjdzie ci ją wypromować. Promocja nazwy domeny zależy od bardzo wielu, różnych czynników.

Pamiętaj, że nazwa domeny może ograniczać twój biznes. Wybierając nazwę domeny strony-wordpress-Warszawa, klienci oczekują firmy, która jest zlokalizowana w Warszawie, tworzy strony www w WordPress.

Rozszerzenie domeny .pl

Zanim kupisz domenę zastanów się i odpowiedz na pytanie, na jakim rynku działasz? Na jakim rynku będziesz sprzedawał produkty? Kup rozszerzenie domeny z twojego głównego rynku. w Polsce jest to .pl. Domenę z rozszerzeniem .pl trochę łatwiej jest wypozycjonować niż domenę z inną końcówką. Klienci przyzwyczaili się również, że jak szukają produktu w Polsce, to wpisują w adres nazwę domeny z końcówką pl.

Klienci nie zapamiętują rozszerzeń. Klienci pamiętają nazwy domen. Wybierając rozszerzenie .net, lub .info możesz się znaleźć w sytuacji, w której promujesz domenę konkurencji.

Nazwa rozszerzenie ma znaczenie. Oprócz rozszerzeń krajowych są inne:

  • .com – pochodzi on nazwy commercial, handlowy
  • .org – domena organizacji różnego rodzaju
  • .edu – instytucje edukacyjne
  • .info – domena wykorzystywana przez strony informacyjne

Zastosowanie domeny

Popatrz na swój biznes. czy jest to tylko działalność w internecie, czy również coś więcej. Zastanów się w jakich innych miejscach i sytuacjach używasz nazwy domeny. Jak wygląda twoja nazwa domeny na bilbordzie. Jeżeli produkujesz ubrania, jak wygląda nazwa domeny na metce ubrania. Nazwa domeny żyje również poza internetem. Miej to na uwadze.

Zmiana znaczenia indeksacji domen

W 2012 roku Google wprowadził zmianę sposobu indeksacji nazw domen. Od tego momentu sama nazwa domeny przestała być istotny elementem, decydującym o pozycji w wynikach wyszukiwarki. W sytuacji, w której posiadały one treści niezwiązane z jej nazwą. Czyli nazwa domeny Tworzenie-stron-wordpress przestała mieć znaczenie, w sytuacji, w której nie znajdowały się tam treści o tworzeniu stron WordPress.

Zaufanie do domeny

Posiadając unikalną markę, łatwiej jest się wyróżnić. Częstotliwość publikacji nazwy domeny w internecie ma znaczenie dla Google w zakresie zaufania do domeny. Każdy wie, że popularne ‘normalne’ nazwy występują bardzo często, ale nie mają one żadnego związku z nazwą twojej domeny. Twoim biznesem. Wyszukiwarki na podstawie informacji o domenie w internecie określają jej wartość dla internautów. Chcąc posiadać wyższą wartość zadbaj o artykuły zawierające nazwę twojej domeny. Mając unikalną nazwę możesz bardzo łatwo sprawdzić, częstotliwość występowania nazwy domeny.

Historia domeny

Wiele osób szuka dostępnych domen, które już posiadają swoją historię. Kupno domeny z historią jest obarczone bardzo dużym ryzykiem. Musisz wiedzieć, jakie teksty były publikowane na stronie www domeny. Do czego domena była używana? Musisz sprawdzić całą historię domeny. Historia domeny ma wpływ na jej obecną pozycję i wartość.

Warto kupić domenę, która posiadała bardzo dobrą reputację. Najlepiej w branży, w której prowadzisz biznes.

Domena łatwa do zapamiętania

To jest bardzo trudny punkt. Jak połączyć krótką nazwę, z unikalnością, z nazwą łatwą do zapisania, z nazwą, która coś mówi klientom z faktem, że ma być ona łatwa do zapamiętania. Nie jest to łatwe. Dalego, kolejny raz piszemy zastanów się kilka razy zanim podejmiesz ostateczną decyzję. Twój wybór ma konsekwencje.

Aspekty prawne

Zwróć uwagę, że bardzo dużo firm rejestruje nazwy jako marki handlowe. W takiej sytuacji nie wybieraj nazwy, która oznacza produkt innej firmy. Jeżeli nawet domena jest dostępna. Za jakiś czas firma może chcieć bardziej promować produkt. możesz być poproszony o zmianę nazwy domeny internetowej. Po co ci w przyszłości takie problemy.

Litery w nazwie domeny

Wybierając nazwę domeny używaj tylko alfabetu łacińskiego. Samych liter. Nie używaj polskich znaków diakrytycznych. Gdy użyjesz polskich liter, co jest obecnie możliwe, osoby z zagranicy będą miały bardzo duży problem, aby wpisać nazwę twojej domeny w pasek adresu.

W poprzednich paragrafach pisaliśmy o cyfrach i myślniku, które też nie powinny się znaleźć w nazwie domeny internetowej.

Jak wybrać nazwę domeny internetowej, podsumowanie

Nazwa domeny to istotny wyróżnik. Warto poświęcić trochę czasu i wysiłku aby wybrać właściwą. Zważywszy na fakt, że zmieniając domenę wszystko tracisz. Historię, linki, pozycjonowanie strony www.

Kupując domenę, tworząc stronę www, tworząc treści budujesz swoją markę w internecie. Warto to robić raz a dobrze. Tak aby później przez lata móc korzystać z dobrze wybranej domeny internetowej.

W tym artykule, w kilku punktach przedstawiliśmy zagadnienie jak wybrać nazwę domeny internetowej. Temat jest bardzo obszerny. Tak obszerny, że można w internecie znaleźć szkolenia poświęcone tylko niemu.

Dobra, atrakcyjna i unikalna nazwa domeny internetowej ułatwi ci zbudowanie własnej marki w internecie. Nazwa trudna do zapisania wymówienia, powszechnie znana spowoduje, że dużo trudniej, ponosząc większe wydatki osiągniesz ten sam cel. Jak wybrać domenę internetową, to artykuł dla tych, którzy stoją przed taką decyzją. Lepiej na początku swojej przygody w internecie poświęcić kilka godzin, aby później czerpać z właściwie podjętej decyzji więcej korzyści.

Pamiętaj, że

Nazwa domeny nie musi, i coraz częściej nie jest nazwą firmy. coraz częściej zdarza się, że firma ma zupełni inną nazwę niż domena, którą posiada. Jest to związane z faktem, że firmy mają wiele, różnych działalności, niekoniecznie związanych z jej biznesem podstawowym. Oraz z faktem, że coraz więcej domen jest już zajętych.

 

Image

Projektujemy efektowne strony www. Tworzymy sklepy internetowe generujące zyski dla klientów. Realizujemy systemy dedykowane usprawniające pracę użytkowników.

POCZTA

SERWER

Twój adres IP:

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.