Material design w projektowaniu aplikacji

Material design w projektowaniu aplikacji

Material design to styl projektowania aplikacji mobilnych i tworzenia stron www material design został opracowany przez Google w a2014 roku. Nazwa kodowa material design to Quantum Paper. Material design dotyczy projektowania grafik i layoutów w aplikacjach mobilnych, szczególnie tych stworzonych na system Android. Już w 2015 roku większość aplikacji mobinych stworzonych przez firmę Google zostało opracowanych z wykorzystaniem koncepcji i zasad material design.

Komercyjnym odpowiednikiem material design dla aplikacji internetowych jest Polymer. Polymer to otwarta biblioteka JavaScript. Wykorzystuje ona zasady projektowe opracowane dla material design.

Celem wprowadzenia material design było ujednolicenie widoku i doświadczeń użytkowników we wszystkich aplikacjach Google. Ważnym elementem material design było ujednolicenie animacji, ruchu  dostępnych w usługach.

W stosunku do stylu projektowania aplikacji flat design, który był do tej pory powszechnie stosowany, material design wprowadza do projektu trzecią oś Z, czyli głębię. Material design pozwala jeszcze bardziej intuicyjnie i w prosty sposób korzystać z aplikacji. Wprowadzając oś Z, material design nadal zachowuje minimalizm aplikacji i strony www.

systemy dedykowane, zasady material design w projektowaniu

  • Użyteczność oraz czytelność. Użyteczność jest pierwszą i podstawową zasadą projektowania aplikacji.
  • Materiał jest metaforą – strona www, przestrzeń, to metafora kartki papieru i atramentu. Światło, cienie odrywają istotne znaczenie.
  • Czcionka – podstawowe elementy projektu bazują na projekcie jak do druku. Istotnego znaczenia nabiera typografia, kolor, przestrzeń, układ siatki. Nacisk na działania wykonane przez użytkownika.
  • Ruch określa znaczenie – wzmacnia doświadczenie użytkownika. Ruch jest przedstawiony w sposób naturalny.
  • Kolorystyka material design składa się z dwóch kolorów koloru głównego oraz koloru akcentu. Kolor główny ma zastosowanie w głównych elementach aplikacji np. menu. Kolor akcentu to kolor przycisków, linków. Można również w aplikacji stosować odcienie kolorów podstawowych.
  • Czcionka material design to font Roboto. Font Noto ma zastosowanie do języków w których nie ma wszystkich liter. Skala wielkości czcionek to 12,14,16, 20 i 34.
  • Ikony – posiadają linie proste, rogi są zaokrąglone z zachowaniem proporcji 2dp. Ikony nie posiadają głębi, nie są trójwymiarowe.

Material design trafił na rynek w 2014 roku wraz z Android Lollipop. W obszarze desktopowym material design miał swoją premierę wraz z aplikacją Google Now. Dla twórców stron www, Google przygotował uniwersalny framework Material Design Lite (MDL). MDL to zbiór zasad, ikon, i fontów do zastosowania przy projektach stron www.

Obecnie materail design wyszedł dużo dalej niż tylko jako wzór projektowania aplikacji Google. Na wielu, różnych stronach www możesz spotkać elementy tego wzoru projektowania aplikacji. Obecnie część projektantów aplikacji na iOS również korzysta z tego stylu.

 

Zostaw kontakt

Image

Projektujemy efektowne strony www. Tworzymy sklepy internetowe generujące zyski dla klientów. Realizujemy systemy dedykowane usprawniające pracę użytkowników.

POCZTA

SERWER

Twój adres IP:

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.