Chcąc prowadzić biznes musisz umieć liczyć. Liczyć, co Ci się bardziej opłaca. Na czym więcej zarobisz. Co przyniesie Ci większy zwrot z zainwestowanego kapitału. Jedną z istotny decyzji jest uzyskanie odpowiedzi na pytanie: sklep internetowy: system dedykowany czy platforma sklepowa? Co wybrać, w sytuacji, w której jest dostępnych tyle ofert, możliwości i rozwiązań. Otwierając biznes ecommerce stoisz przed wyzwaniem. Jaki sklep internetowy wybrać? Czy dedykowany sklep internetowy, czy system dedykowany.
Sklep internetowy, a Twoje kompetencje
Otwierając biznes ecommerce w postaci sklepu internetowego musisz bardzo dobrze znać swoje kompetencje. Musisz wiedzieć, co Ty sam oraz osoby, które posiadasz w zespole mogą zrobić. Jakie czynności, jakie procesy możecie obsługiwać w ramach własnego zespołu. Poznanie własnych kompetencji jest bardzo istotne w całym procesie prowadzenie sklepu internetowego. Wiesz dobrze, że to, czego nie umiesz wykonać sam musisz pozyskać na rynku. Pozyskać, czytaj kupić.
W początkowym okresie tworzenia i rozwijania sklepu internetowego istotne jest ścisłe i dokładne pilnowanie kosztów. Szczególnie jest to istotne w nowym biznesie, który oferuje produkty innych producentów. W takiej sytuacji, nie posiadasz istotnej przewagi konkurencyjnej na rynku. Jeżeli ją posiadasz to poinformowanie o tym klientów jest kosztowne i czasochłonne.
Jedną z przewag konkurencyjnych może być cena, chociaż osobiście uważam, że nie jest to przewaga konkurencyjna. Cena oferowanych produktów. Możesz ją uzyskać poprzez trzymanie niskich kosztów operacyjnych poprzez wykonywanie istotnych procesów w ramach zespołu. Kompetencji, które posiadasz.
Tutaj wracam do platformy sklepowej. Co Twoje kompetencje mają wspólnego z wyborem platformy sklepu internetowego? Mają bardzo dużo. Jeżeli nie posiadasz w zespole informatyków, nie jesteś w stanie stworzyć sam platformy ecommerce. Pozostaje Ci wybór systemu CMS sklepu internetowego. Na rynku właściwie masz wybór spośród trzech najbardziej powszechnych: PrestaShop, Magento, plugin do WordPressa - WooCommerce. Każdy z nich ma swoje moce i słabe strony. Opisy ich znajdziesz w innych artykułach.
Musisz wiedzieć, że dedykowany sklep internetowy jest dużo droższym i bardziej czasochłonnym rozwiązaniem, niż wybór każdego z w/w platform ecommerce.
- Koszt sklepu internetowego PrestaShop lub Magento to kilka tysięcy złotych.
- Koszt systemu dedykowanego ecommerce to kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Sklep internetowy, a Twój czas
Czas, jaki posiadasz, aby uruchomić sklep internetowy. Platforma sklepu internetowego PrestaShop, Magento, WooCommerce. Możesz ją wdrożyć w ciągu kilkunastu dni. Dużo więcej czasu zajmie Ci przygotowanie i wprowadzanie wszystkich produktów. Konfiguracja serwera, sklepu internetowego jest czynnością stosunkowo prostą. Integracja z partnerami wymaga wgrania dodatkowych modułów i ich konfiguracji na podstawie danych uzyskach od partnerów biznesowych.
Zupełnie inaczej wygląda proces projektowania i tworzenia systemu dedykowanego sklepu internetowego. Sam proces spisywania i weryfikacji może trwać miesiące. Tworząc dedykowany sklep internetowy musisz stworzyć dokumenty i opisać:
- Założenia biznesowe dedykowanego sklepu internetowego.
- Założenia funkcjonalne dedykowanego sklepu internetowego.
- Założenia niefunkcjonalne dedykowanego sklepu internetowego.
Kolejne miesiące trwa proces tworzenia dedykowanego sklepu internetowego. Wszystko zależy od Twoich oczekiwań i wymagań oraz firmy, która go tworzy.
Sklep internetowy, a zamiany
Jak wiesz stworzenie samej platformy sklepu internetowego, to dopiero początek. Twój biznes nie tworzysz na chwilę, miesiąc lub nawet rok. Chcesz, aby Twój biznes się rozwijał, trwał, rósł. Ma to związek z tym, że w przyszłości potrzebujesz wsparcia w obszarze utrzymania i rozwoju sklepu internetowego.
Z utrzymaniem sklepu internetowego ściśle wiążą się zmiany. Zmiany, które musisz wprowadzać, aby był on aktualny, dobrze zabezpieczony, spełniał oczekiwania klientów. Wiesz dobrze, że nie ma na świecie idealnych systemów informatycznych. Są tylko tak dobre, jak dobrze zostały sprawdzone. Tak samo jest z platformą sklepu internetowego. Nie jest ona doskonała. Zmiany, dotyczą bezpieczeństwa sklepu internetowego. Wprowadzania aktualizacji, których celem jest przeciwdziałanie atakom na sklep z zewnątrz.
Zmiany sklepu internetowego to również aktualizacja jego wyglądu. Korzystasz z internetu wiele lat. Sam widzisz jak zmienił się sposób wyświetlania produktów, artykułów, koszyka podsumowania, działania w obszarze cross-selling i up-selling. Cały czas zmienia się User Experience sklepu internetowego. Chcąc prowadzić biznes ecommerce musisz być otwarty na dokonywanie takich zmian.
Te wszystkie zmiany, musisz móc wprowadzić w swoim sklepie internetowym. Różnica jest zasadnicza. Czy oczekujesz, że jedna firma, tylko dla Ciebie wprowadza wszystkie zmiany. Czy chciałbyś, aby wiele, różnych firm, które posiadają różne doświadczenie w obszarze zarządzania sklepami internetowymi tworzyło rozwiązania, z których Ty możesz korzystać. Właściwa odpowiedź nasuwa się sama. Jeżeli nie jesteś właścicielem sklepu internetowego, który jest blockbusterem, masz właściwe jedno dobre rozwiązanie.
Sklep internetowy, a bezpieczeństwo
Bezpieczeństwo sklepu internetowego, nie w rozumieniu odporności na ataki hackerów, spamu, innych działań niepożądanych. Bezpieczeństwo sklepu internetowego w rozumieniu prowadzenia biznesu w długim okresie czasu. Możliwości korzystania z usług różnych dostawców.
Wybierając dedykowany sklep internetowy jesteś skazany na jednego dostawcę. Nie jest istotne, że software house napisze kod w znanym, cenionym framework’u. Pisze systemy dedykowane w np.:
- Zend Framework
- Syphony Framework
- Joomla Framework.
Nie jest istotne, że przekaże Tobie otwarty kod źródłowy. Istotne jest jedno, mimo wykorzystania powszechnie dostępnych standardów i rozwiązań, każdy informatyk, każdy software house pisze systemy dedykowane po swojemu. Nawet drobne zmiany w kodzie w tworzeniu dedykowanych sklepów internetowych powodują, że inna firma nie jest w stanie dokonać w nim zmian. Inna firma nie posiada wiedzy, w jaki sposób dedykowany sklep internetowy został napisany.
W większości wypadków, możliwość skorzystania z innej firmy tworzącej dedykowane sklepy internetowe jest praktycznie żadna albo bardzo kosztowna. Są sytuacje, w których taniej, szybciej, prościej jest rozpocząć nowy dedykowany sklep internetowy od początku.
- Dlaczego tak trudno przekazać projekt sklepu internetowego innej firmie?
- Dlaczego mimo posiadania dostępu do kodu źródłowego, inna firma tworząca dedykowane sklepy internetowe, nie jest w stanie rozwijać dalej projektu?
Odpowiedź na tak postawione pytania jest prosta. Bardzo mało firm, klientów zamawia wraz z dedykowanym sklepem internetowym również dokumentację. Tylko bardzo duże firm stać na zapłacenie dodatkowych 20 – 30% wartości kontraktu, aby stworzyć dokumentację dedykowanego sklepu internetowego. My jeszcze nie mieliśmy takiego klienta. Klienta, który zamówił dokumentację dedykowanego sklepu internetowego.
Każda platforma sklepu internetowego posiada pełną dokumentację. Zarówno techniczną jak i użytkową. Duża liczba firm i pasjonatów, dedykowane strony internetowe, dedykowane fora dyskusyjne, dedykowane wydarzenia pozwalają pozyskać najnowszą wiedzę. Dają gwarancję bezpiecznego rozwoju sklepu internetowego teraz i w przyszłości. Zawsze masz wybór pozyskania innej firmy do Twojego sklepu internetowego.
Sklep internetowy, porównanie zalet i wad platformy sklepów internetowych z dedykowanym sklepem internetowym
Zalety platformy sklepów internetowych
- Krótki czas wdrożenia.
- Duża liczba developerów, programistów.
- Bezpieczny, sprawdzony przez lata i tysiące wdrożeń.
- Niskie koszty wdrożenia.
- Duża liczba dodatków rozszerzających funkcje sklepu.
Wady platformy sklepów internetowych
- Ograniczona elastyczność.
- Podatność na ataki hackerskie z uwagi na powszechność.
Zalety dedykowanego sklepu internetowego
- Spełnienie wszystkich Twoich potrzeb.
- Maksymalna elastyczność.
- Możliwość integracji z wszystkimi innymi systemami.
- Indywidualizm.
- Kontakt z twórcami sklepu internetowego.
Wady dedykowanego sklepu internetowego
- Długi czas wdrożenia.
- Przywiązanie do software house.
- Duża liczba błędów okresu dziecięcego.
- Wysokie koszty wdrożenia.
- Brak dodatków rozszerzających funkcje sklepu.
Sklep internetowy, który wybrać
Prowadzisz małą firmę. Wybierz platformę sklepów internetowych. Wybierz:
- Sklep internetowy PrestaShop.
- Sklep internetowy Magento.
- Sklep internetowy WooCommerce, (chociaż, osobiście nie polecam).
Posiadasz budżet w postaci dziesiątków tysięcy złotych. Masz czas. Masz sprawdzonego twórcę dedykowanych sklepów internetowych. Chcesz się wyróżnić. Wybierz dedykowany sklep internetowy.
Chcesz dowiedzieć się więcej. Szukasz firmy tworzące dedykowane sklepy internetowe? Zadzwoń.