Trendy w projektowaniu stron www 2022 roku w zakresie UX / UI

Trendy w projektowaniu stron www 2022 roku w zakresie UX / UI

Trendy w projektowaniu stron www w 2022 UX roku to dbanie o użytkowników, ich wyjątkowość i unikanie "idealnego zdjęcia". Dlatego większą popularność zyskują zdjęcia z prawdziwego zdarzenia, żywe artystyczne ilustracje oraz asymetria.

Poznajmy teraz szczegółowo wiodące trendy w projektowaniu UI/UX w 2022 roku i zobaczmy, jak popularne marki z powodzeniem je wdrażają.

Trendy w projektowaniu stron www 2022 roku

Trendy UI

Interfejs użytkownika (UI) definiuje interakcję pomiędzy użytkownikiem a produktem lub usługą. Mówiąc najprościej, projektowanie UI obejmuje wszystkie interaktywne i wizualne elementy interfejsu. Są to przyciski, ikony, paski menu i inne. Tworzenie i zarządzanie tymi elementami jest raczej łatwe w specjalistycznym oprogramowaniu do projektowania UI. Wiele firm skupia się na projektowaniu UI, aby udoskonalić doświadczenie użytkownika.

Niektóre trendy UI, które były istotnymi zmianami kilka lat temu, pozostały na szczycie. Jednocześnie niektóre stały się powszechne w 2021 roku i będą nadal zdobywać popularność w tym roku.

Trendy w projektowaniu stron www 2022 roku. Vintage, lata 90.

Styl vintage w 2022 roku jest trendy w wielu dziedzinach: ubrania, wnętrza, muzyka, druk. Poza tym organicznie wkomponowuje się w web design.

Niezwykłe cechy tego stylu zostały zainspirowane na przykładzie magazynów retro. Styl vintage obejmuje połączenie jasnych i pastelowych kolorów, liniowych elementów graficznych, cieni, zaokrąglonych i jednocześnie ostrych kształtów, eleganckich czcionek serif oraz okrągłych elementów tekstowych. Wszystkie te cechy wyróżniały się w zupełnie nowy sposób w interfejsach stron internetowych w 2021 roku. Co więcej, styl ten pozostaje jednym z istotnych trendów UI 2022.

W ten sposób styl vintage połączony z nowoczesnym podejściem staje się świeżym i niezwykłym trendem. Nie ma się jednak co dziwić, że mówią, iż wszystko, co nowe, jest dobrze zapomniane stare.

Trendy w projektowaniu stron www 2022 roku. 3D i animacje 3D

3D w projektach UI design zdecydowanie wkroczy w nasze życie w 2022 roku. Elementy 3D były wykorzystywane już wcześniej, a w tym roku można je spotkać jeszcze częściej. Dlatego projektanci będą wykorzystywać swoje umiejętności do maksimum, tworząc ciekawe koncepcje i animacje w 3D.

3D, jako jeden z najpopularniejszych trendów w projektowaniu 2022, znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach. Są to e-commerce, architektura, przemysł modowy, biznes, kultura, edukacja i wiele innych. Na przykład Apple aktywnie wykorzystuje modele 3D swoich produktów, aby pokazać je z jak najlepszej strony przyszłym klientom.

Trendy w projektowaniu stron www 2022 roku. Artystyczne ilustracje

Projektanci szukają sposobu, aby zainteresować użytkownika i utrzymać jego uwagę na stronie lub aplikacji. I choć schludne wektorowe ilustracje ludzi i przedmiotów były istotne przez kilka lat, teraz nadszedł czas, aby zmienić kierunek.

Co z mniej doskonałymi ilustracjami? Mogą to być obrazy z naturalnymi teksturami, o różnej szerokości linii, a także ręcznie rysowane przez artystę.

Kolejnym z najnowszych trendów projektowania UI jest przedstawianie ludzi o różnych kolorach skóry, typach ciała i narodowości. Wszyscy jesteśmy wyjątkowi i piękni tacy, jacy jesteśmy.

Co warte podkreślenia, ręcznie rysowane ilustracje cyfrowe wyglądają organicznie i przytulnie w swojej naturalności. Dlatego takie podejście pozytywnie wpływa na markę i przyciąga odbiorców.

Trendy w projektowaniu stron www 2022 roku. Brutalizm

Z pewnością natknąłeś się na strony z ogromnymi tytułami, twardymi czcionkami i kombinacją jaskrawych, a nawet neonowych kolorów. Ponadto elementy tych stron są rozrzucone w sposób chaotyczny.

Niemniej jednak to właśnie tworzy kompozycję. Wszystko to jest brutalizmem, jednym z trendów UI design 2022. Oczywiście styl ten nie dąży do tego, by być wygodnym i komfortowym. Zamiast tego jest wyzywający i łamie zasady.

Chociaż brutalizm jest teraz u szczytu popularności, musisz jasno zrozumieć, kiedy go stosować, a kiedy nie. Na przykład, ten styl jest idealny do projektowania portfolio. Również jest odpowiedni dla koncepcyjnego landing page'a marki odzieżowej lub strony internetowej.

Trendy w projektowaniu stron www 2022 roku. Asymetria

Asymetria w UI i projektowaniu graficznym nie jest nowym trendem, ale w 2022 roku nadal będzie aktualna.

Ludzie są przyzwyczajeni do standardowych siatek i klasycznych struktur stron. Ale co jeśli przesuniesz punkt ciężkości i skupisz uwagę użytkownika na głównej rzeczy?

Co zauważalne, asymetria może być różna.

 • Ledwo zauważalna.
 • Zdjęcia na różnych wysokościach, elementy graficzne obecne tylko na jednej stronie, różne czcionki i style w jednym zdaniu.

Trendy w projektowaniu stron www 2022 roku. Prawdziwe zdjęcia

Ten jeden z trendów projektowych 2022 nie jest nowy, ale nadal trzyma w napięciu i w tym roku tylko zyska na popularności. Ręce przed laptopem, facet w koszuli robiący rysunek, ludzie uśmiechnięci na tle rosnącego wykresu... Zdecydowanie takie zdjęcia są Wam znane. Wielu projektantów je wykorzystuje, ale takie obrazy nie dają żadnej informacji o charakterze strony internetowej.

Polecamy Ci zorganizować sesję zdjęciową i pokazać ludzi stojących za Twoim produktem MVP lub stroną internetową. Na przykład zrób kolaż lub dodaj blok swoich zdjęć z Instagrama. Co warte podkreślenia, żywe i prawdziwe zdjęcia są jednym z kluczy do zaufania użytkowników.

Trendy w projektowaniu stron www 2022 roku. Scrollytelling

Nowym sposobem opowiadania o swojej marce, produkcie czy firmie jest scrollowanie. Każdego dnia przewijamy feed na Facebooku czy Instagramie, nasze zdjęcia w telefonie, korespondencję wiadomości i wiele innych. Ten schemat jest już znany użytkownikowi, dlatego można go wykorzystać do innych celów. Można na przykład opracować stronę www, na której główna myśl jest wyjaśniana krok po kroku podczas przewijania.

Ponadto ważne jest, aby zrozumieć temat i obszar, dla którego ten trend jest stosowany. Nic dziwnego, nikt nie chce przewijać strony, aby zamówić pilny produkt przez długi czas. Niemniej jednak, można bezpiecznie wdrożyć ten trend tam, gdzie jest to właściwe.

Trendy w projektowaniu stron www 2022 roku. Minimalizm

Minimalizm stoi dumnie wśród najnowszych trendów UI i nie zamierza tracić na popularności. W pewnym sensie stał się klasykiem. Jednak nawet w klasycznym podejściu wypada wnieść coś nowego, tworząc proste, ale chwytliwe rozwiązania.

Minimalizm opiera się na wolnej przestrzeni, kontrastowym tekście, elementach graficznych, kształtach oraz ograniczonej palecie kolorów. Wszystkie te cechy mają na celu uproszczenie odbioru wizualnego strony. Ponadto zapewniają wygodę interakcji z nią, co zawsze jest priorytetem dla projektanta.

Im bardziej prosty i przejrzysty jest interfejs, tym przyjemniejszy jest dla użytkownika. Często użytkownicy chcą szybko wykorzystać aplikację lub stronę internetową do swoich potrzeb. Dlatego minimalizm sprawdza się w tym przypadku idealnie, nie rozpraszając i nie przeciążając percepcji. Każdy element tego stylu jest nie tylko częścią kompozycji, ale także funkcjonalnym składnikiem.

Co ciekawe, minimalizm w 2022 roku to nie wszystko, co wiąże się z monochromatycznym lub białym tłem. Kierunek ten poszerza granice i staje się jaskrawy. Mimo to zachowuje ogólne pojęcie prostoty i wygody.

Trendy w projektowaniu stron www 2022 roku. UX

UX (User Experience) to szeroka definicja, obejmująca wszystkie doświadczenia, jakie użytkownicy otrzymują podczas interakcji ze stroną internetową lub aplikacją. Dla porównania, UI skupia się na tym, jak wygląda interfejs produktu, a UX skupia się na sposobie rozwiązania problemu przez użytkownika. Niewątpliwie dobre doświadczenie użytkownika jest najlepszym wskaźnikiem prawidłowego projektowania różnych stron internetowych, na przykład platform e-commerce lub aplikacji SaaS.

Oprócz trendów UI, postanowiliśmy podzielić się wyborem trendów w projektowaniu UX, które wynikają z sytuacji w ciągu ostatnich kilku lat. Możesz więc zaadoptować kilka i zastosować je do swojego produktu lub strony.

Trendy w projektowaniu stron www 2022 roku. Inkluzywność

Przede wszystkim projektant myśli o potrzebach użytkowników. Stąd inkluzywność pozwala użytkownikom czuć się komfortowo i bezpiecznie podczas korzystania z produktu.

Aby stworzyć projekt dostępny dla wszystkich, powinien być on testowany przez różne osoby. Istnieją cztery zasady projektowania włączającego:

 • Określ, co dokładnie w projekcie może być niedostępne dla użytkowników o unikalnych zdolnościach;
 • Dowiedz się, jakie sytuacje mogą wystąpić, gdy wszyscy użytkownicy nie będą mogli w pełni korzystać z Twojego produktu;
 • Zaangażuj w proces rozwoju osoby z różnych społeczności;
 • Zaoferuj kilka opcji interakcji z Twoim projektem i dąż do zapewnienia równych doświadczeń wszystkim użytkownikom.

Dlatego też inkluzywność dotyczy indywidualnych cech osoby. Na przykład niepełnosprawność fizyczna i umysłowa, rasa, pochodzenie kulturowe, płeć, wiek, język itp. Wszystkie te aspekty muszą być brane pod uwagę podczas opracowywania projektu.

Stąd coraz więcej firm zwraca uwagę na różnorodność swoich użytkowników. Na przykład strony i aplikacje, w których można dodać niestandardową płeć i w ogóle o niej nie informować, są obecnie powszechne.

Trendy w projektowaniu stron www 2022 roku. Virtual Reality (VR) i Augmented Reality (AR)

Te dwie technologie z pewnością staną się ciekawymi trendami w UX design 2022. Virtual Reality (VR) i Augmented Reality (AR) łączą świat rzeczywisty i cyfrowy. Umożliwiają użytkownikom wizualny odbiór informacji, w podobny sposób, w jaki oni postrzegają świat.

Obecnie możesz wyobrazić sobie wybór mebli z IKEA Place siedząc w domu lub sprawdzić, czy szminka z Sephory jest dla Ciebie odpowiednia. AR to dobra okazja, by przybliżyć kupującemu produkt i wyjaśnić, czym on jest. Świetnie nadaje się do wykorzystania w projektach e-commerce.

Trendy w projektowaniu stron www 2022 roku. Super aplikacja

Zasadniczo superaplikacjom to aplikacja, w której połączono wiele usług. Na przykład zamawianie towarów, dostawa, komunikator, sieć społecznościowa, płatności elektroniczne i inne. W konsekwencji nie potrzebujesz już kilkunastu aplikacji. Dzięki superaplikacjom wszystkie usługi są zebrane w jednej.

Takie aplikacje są powszechne w Azji. Dwie najpopularniejsze superaplikacje to aplikacje chińskie - WeChat i AliPay. Oczywiście dla mieszkańców tego regionu korzystanie z takich aplikacji jest nieodzownym elementem codziennego życia. Teraz super aplikacje podbijają również Amerykę Łacińską. Jednak wciąż trudno odpowiedzieć, czy będą miały znaczenie dla Stanów Zjednoczonych i Europy. Być może super aplikacje staną się jednym z trendów UX 2022 dla tych regionów.

Niemniej jednak, mimo wszystkich zalet super aplikacji, ich tworzenie jest bardzo żmudną i czasochłonną pracą. Dzieje się tak dlatego, że zadaniem projektanta jest utrzymanie jednolitego stylu dla dużej liczby modułów, z których każdy ma inną funkcjonalność.

Jednocześnie przy budowie takiej aplikacji ważne jest, aby przestrzegać jednej z najlepszych praktyk UX, a także wykonać czysty i zrozumiały projekt. Tak więc zespoły programistów i projektantów starają się nie komplikować interfejsu i nie zmuszać użytkowników do podejmowania dodatkowych działań. Wszystkie aplikacje, co oczywiście obejmuje super aplikacje, muszą być wygodne w użyciu, ponieważ klienci są zmotywowani do oszczędzania czasu i wysiłku.

Trendy w projektowaniu stron www 2022 roku. Aplikacja tylko audio

Kiedy mówimy o aplikacjach audio, pierwsze co przychodzi na myśl to Clubhouse, który był na szczycie w pierwszej połowie 2021 roku. Choć jego popularność opadła, Clubhouse nie zniknął bez śladu. Jakie są więc zalety tego typu aplikacji?

 • Nie ma wideo, co oznacza, że łatwiej będzie ludziom prowadzić rozmowy głosowe, pozostając w swojej strefie komfortu;
 • Jest to świetna okazja, aby posłuchać ciekawych ludzi na temat, którego potrzebujesz, bez żadnych linków lub rejestracji;
 • Dodaje prywatności do komunikacji.

Trendy w projektowaniu stron www 2022 roku. Projektowanie systemów i bibliotek

Wcześniej projektowanie systemu miało znaczenie głównie dla dużych korporacji, ale teraz ten trend podchwycili wszyscy. Dzięki narzędziom takim jak Figma, Adobe XD czy Sketch projektanci mają możliwość tworzenia jednolitych komponentów dla wszystkich stron witryny czy aplikacji. Co więcej, mogą je zebrać w jedną bibliotekę, która jest dostępna dla wszystkich członków zespołu.

W ten sposób można wywołać i omówić dowolny element z biblioteki z innymi członkami zespołu. Dodatkowo, nawet będąc daleko od siebie, projektantom pracującym nad wspólnym projektem łatwo jest zrozumieć strukturę i ducha marki oraz zachować jej integralność.

Trendy w projektowaniu stron www 2022 roku. Personalizacja

Jak wspaniale byłoby dostosować strony i aplikacje dedykowane, z których korzystamy na co dzień.

Z pewnością projektanci starają się przemyśleć wszystkie potrzeby docelowych odbiorców, ale nie sposób uwzględnić wszystkiego. Personalizacja jako jeden z trendów UX 2022 pozwala użytkownikom na samodzielny wybór niektórych elementów projektu.

Jako przykład personalizacji aplikacji można przytoczyć niestandardowe ustawienia komunikatora Instagram. Instagram umożliwia zmianę motywu lub kolorów czatu. Również w Telegramie można zmienić motyw kolorystyczny, skalę, tapetę, a nawet zainstalować niestandardowe języki stworzone przez innych użytkowników.

Trendy w projektowaniu stron www 2022 roku. Prędkość strony www

Kiedy poruszamy się po witrynie, przełączamy wiele stron. Jak często zwracamy więc uwagę na czas ładowania strony? Oczywiście, kiedy zaczynamy go zauważać. W ten sposób wolna prędkość ładowania aplikacji staje się powodem opuszczenia strony.

Oczywiste jest, że nikt nie chce czekać na załadowanie się zdjęcia lub filmu. Żyjemy w czasach szybkiej konsumpcji treści. Tak więc optymalizacja stron internetowych w celu przyspieszenia ich ładowania jest bardzo ważna.

Projektant musi rozumieć, jak zbudować interfejs w taki sposób, aby optymalizacja nie była utrudniona. Na przykład lepiej nie używać dużej liczby czcionek. Jedna dla nagłówków i jedna dla tekstu będzie wystarczająca.

Ponadto obrazy często mogą spowalniać ładowanie. Stąd projektanci muszą je kompresować, ale bez utraty jakości.

Bez wątpienia szybkość ładowania jest kluczowa dla stron startowych. Kiedy firma dopiero startuje i trzeba zdobyć publiczność, bardzo ważne jest, aby użytkownicy nie opuszczali strony natychmiast.

Poza tym równie ważne jest, aby strona znalazła się na początku pierwszej stronie wyników wyszukiwania. Mimo wszystko dobrze zoptymalizowane strony są zaliczane do czołówki przez algorytmy Google. Dlatego priorytetyzacja prędkości strony stanie się w 2022 roku jedną z najlepszych praktyk UX.

Trendy w projektowaniu stron www 2022 roku. Mobile-first design

Smartfony są powszechne. Duża liczba osób preferuje przeglądanie stron na telefonie, zamiast na desktopie i tablecie. Dlatego mobile-first design stał się koniecznością dla stron internetowych i budowania produktów SaaS i pozostanie na szczycie w 2022 roku.

Ten trend zmienia zasadniczo sposób projektowania stron internetowych. Oznacza to, że tworzysz projekt z myślą o potrzebach użytkowników mobilnych:

 • Uczyń go tak prostym, jak to tylko możliwe.
 • Zachowaj tylko wymagane elementy.
 • Korzystaj z chatbotów i powiadomień push.
 • Zaprojektuj przyjazne dla użytkownika CTA, aby mieć więcej leadów i większą sprzedaż.

W podejściu mobile-first chodzi o wygodę i zaspokojenie potrzeb użytkowników mobilnych. Wpływa na liczbę odwiedzających Twoją stronę, poprawia SEO, zapewniając tym samym większy ruch w sieci.

Tym samym staje się niezwykle cenne przy rozwijaniu rynku internetowego, ponieważ duża część e-commerce jest obsługiwana za pośrednictwem urządzeń mobilnych.

Dla przykładu porównajmy stronę Airbnb w wersji desktopowej i mobilnej.

Platforma Airbnb zwraca uwagę na przyjazny dla urządzeń mobilnych interfejs i wykorzystuje organiczne kształty, aby wyglądała atrakcyjnie.

Najlepszą radą dla projektantów jest uczynienie wygodnych układów mobile-first priorytetem i eksperymentowanie z typografią, kolorami i nakładającymi się elementami.

Trendy w projektowaniu stron www 2022 roku w UX i UI

Mamy nadzieję, że pomogliśmy Ci zrozumieć tendencje w projektowaniu stron internetowych i zainspirowaliśmy Cię do tworzenia skutecznych i nie nudnych stron. Teraz znasz już wiele trendów projektowych 2022, ale nie zapominaj o najważniejszym - niezależnie od tego, dla kogo projekt jest przeznaczony, powinien być przejrzysty i przyjazny dla użytkownika.

W Conor wierzymy, że głównym celem projektowania UI i UX jest pomoc użytkownikom w osiąganiu ich celów. W tym celu, budując nasze strony www - czy to portal informacyjny online, czy też giełdę usług online - śledzimy najnowsze trendy UI i UX.

Jeśli szukasz agencji projektowej UI / UX, która zrealizuje wszystkie Twoje potrzeby i wymagania, zatrudnij projektantów UI. Zespół z przyjemnością stworzy dla Twojej firmy oprogramowanie na zamówienie, zgodnie z najlepszymi praktykami branżowymi.

Skontaktuj się z nami, aby otrzymać bezpłatną wycenę i zrealizować swój pomysł. Zapraszamy również do zapoznania się z naszym portfolio aplikacji internetowych, gdzie dzielimy się naszym doświadczeniem w zakresie programowania i projektowania.

Image

Projektujemy efektowne strony www. Tworzymy sklepy internetowe generujące zyski dla klientów. Realizujemy systemy dedykowane usprawniające pracę użytkowników.

POCZTA

SERWER

Twój adres IP:

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.