Tworzenie stron WordPress

Porównanie WordPress czy Joomla!

Porównanie WordPress czy Joomla!

Porównanie WordPress czy Joomla! ma na celu dostarczyć Ci informacji, liczb, wiedzy. Tak, abyś sam podjął lepszą decyzję. Cena strony www, jest taka sama lub bardzo porównywalna, bez względu na system zarządzania treścią.

Na wstępie muszę napisać. Conor Warszawa tworzy:

Piszę to w celu abyś od razu wiedział, z kim masz do czynienia. Strona, na której jesteś, jest to strona www WordPress, inne nasze strony www, również wewnętrzne to strony internetowe Joomla!.

Chcąc zrozumieć porównanie WordPress, Joomla! wydrukuj artykuł. Możesz też do nas zadzwonić, wysłać email.

Cel artykułu porównanie WordPress czy Joomla!

Określ główny cel stworzenia strony www. Co jest Twoim celem stworzenia strony www?

  • Blog.
  • Wizytówka firmy.
  • sklep internetowy.
  • Przedstawienie firmy.
  • Strona landing page.
  • Portal społecznościowy.
  • Przedstawienie produktu.
  • Stworzenie strony www zbierającej adresy emailingowe.

Nie ważne, jaki jest cel Twojej strony www. Masz tylko parę sekund, aby wzbudzić w kliencie zainteresowanie. Badania pokazują, że ponad połowa osób, które odwiedzają Twoją stronę www spędza na niej mniej niż 15 sekund. I wartość ta każdego roku maleje. Z tego powodu pozyskanie uwagi klientów jest głównym celem strony www. Każdy z omawianych systemów zarządzania treścią WordPress i Joomla! bardzo dobrze się do tego nadaje.

Porównanie WordPress czy Joomla!, dlaczego?

Dlaczego wybrałem do artykułu porównanie WordPress czy Joomla? właśnie te dwa systemy CMS. Powód jest prosty. Ich popularność.

  • WordPress to najbardziej popularny system zarządzania treścią w Polsce i na świecie.
  • Joomla! na świecie to drugi najbardziej popularny system zarządzania treścią w Polsce i na świecie.

Nie posiadam, żadnych dokładnych badań na ten temat. Tymi informacjami chwalą się twórcy tych aplikacji.

Na początek najważniejsze pytanie. Nie, co, tylko, do czego?

  • Po co Ci jest potrzebny system zarządzania treścią?
  • Jaką stronę www chcesz mieć?
  • Jakie funkcjonalności posiada strona www?
  • Jakie jest Twoje doświadczenie w obszarze korzystania z systemem zarządzania treścią?
  • Kto wprowadza wszystkie treści na stronę www? Ile jest to osób?
  • Ile różnych widgetów ma strona www?
  • Czy strona www jest wielojęzyczna?
  • Czy na różnych stronach masz różne moduły?
  • Jak istotna jest forma edycji tekstów na stronie www?

 

Zostaw kontakt

Porównanie WordPress czy Joomla!, system zarządzania treścią

  • WordPress – powstał w 2003 roku, jako aplikacja do tworzenia bogów. Na początku tylko blogów. Z biegiem lat, wraz z kolejnymi wersjami WordPress stał się pełnoprawnym systemem zarządzania treścią. Sam system otrzymał nowe funkcje i możliwości. Powstała społeczność, która stworzyła wile pluginów. Pluginów, które pozwalają rozbudować WordPress o potrzebne funkcje, dodać potrzebne mechanizmy.
  • Joomla! – powstał w 2005 roku. Od początku został stworzony, jako system zarządzania treścią. Nie tylko platforma dla blogerów. Od początku pozwalał tworzyć katalogi artykułów. Katalogi, które są niepowiązane ze sobą. Katalogi, które możesz umieścić w różnych, zupełnie niezależnych miejscach od siebie. Wyobraź sobie, że możesz mieć oddzielny katalog artykułów, oddzielny katalog wyrażeń słownikowych, oddzielny katalog wydarzeń, katalog pracowników Twojej firmy. Każdy z nich może być wyświetlany w różny sposób, ze zdjęciami lub nie.

Porównanie WordPress czy Joomla!, umiejętności

  • WordPress – potrzebujesz podstawowych umiejętności, aby móc samemu zarządzać stroną www. w jednym miejscu dodajesz artykuły. W jednym miejscu dodajesz strony www.
  • Joomla! – potrzebujesz średnich umiejętności, aby móc samemu zarządzać stroną www. struktura Joomla! wymaga od Ciebie zrozumienia sposobu, w jaki została stworzony.

Porównanie WordPress czy Joomla!, zastosowanie

  • WordPress – został stworzony, jako aplikacja do prowadzenia bloga. Od tego rozpoczęła się historia WordPress’a. Obecnie to właśnie zastosowanie w blogach pozwoliło WordPress’owi odnieś dzisiejszy sukces. Chcąc stworzyć blog, wybierz WordPress, ale nie tylko, WordPress dobrze się nadaje do stron www one page, landing page, wizytówek firmy. I to tyle. Oczywiście znajdziesz duże, poważne strony www, które wykorzystują WordPress’a. Nie jest to jednak jego domeną.
  • Joomla! – początki Joomla! to system zarządzania treścią dla stron www. Różnego typu stron www. I do tego się świetnie Joomla! nadaje. Joomla! posiada wbudowane w sobie wiele, mechanizmów. Ale posiada bardzo zwartą i spójną architekturę. Architekturę, która umożliwia łatwiejsze zarządzanie całą stroną www. Joomla! nadaje się do postawienia na niej prostych oraz bardzo złożonych stron www. Joomla! umożliwia udostępnianie wielu różnych ról poszczególnym użytkownikom.

Porównanie WordPress czy Joomla!, liczba pluginów

  • WordPress – posiad największą liczbę plugin’ów spośród wszystkich systemów zarządzania treścią. Liczb pluginów do WordPressa przekroczyła już dawno wartość 50 000 i ciągle rośnie. Właściwie w każdym obszarze możesz znaleźć dodatek. Zarówno darmowy jak i płatny. Zresztą pluginy, są główną bramą, przez którą hackcerzy dokonują włamań. Piszę o tym w innym punkcie szerzej.
  • Joomla! – Jooma! Posiada dużą mniejszą liczbę pluginów, które tutaj nazywają się extensions. Jest ich około 10 000. Tak samo jak w przypadku WordPress’a są dodatki płatne oraz darmowe. Niestety, te, które są naprawdę użyteczne musisz kupić. Joomla!, tak samo jak WordPress pozwala napisać własny plugin.

Porównanie WordPress czy Joomla!, bezpieczeństwo

Pamiętaj, każdy system informatyczny, również system zarządzania treścią jest tak bezpieczny jak jego najsłabszy punkt.

Bezpieczeństwo spędza sen z powiek wszystkim. To jeden, z najbardziej istotnych elementów strony www. Same systemy zarządzania treścią WordPress i Joomla! są bezpieczne. Często aktualizowane. Problem leży w pluginach, dodatkach, które są tworzone przez niezależne firmy. Pamiętaj nie jesteś w stanie sam sprawdzić bezpieczeństwa pluginów i motywów. Nie masz tyle czasu, może nie masz takiej wiedzy. Zarówno pluginy jak i motywy instaluj z rozmysłem, sprawdź na forach opinie o nich. Zapytaj znajomych, którzy też posiadają strony internetowe wordpress lub Joomla!.

  • WordPress – bezpieczeństwo jest pięta achillesową WordPressa. Szczególnie darmowe pluginy oraz motywy strony www, są najbardziej częstymi miejscami, przez które hackerzy i ich roboty infekują strony www. Chcąc mieć pewność bezpiecznego działania w internecie zadbaj o częste aktualizacje strony www. Nie instaluj wszystkich dostępnych darmowych dodatków. Raczej dbaj o to, aby instalować dodatki, które są płatne i których twórcy oferują wsparcie. Sprawdź twórcę motywu, który chcesz zainstalować. Sprawdź, jakie wsparcie oferuje. W podstawowej wersji WordPress nie dostarcza SSL oraz 2FA.
  • Joomla! – ze względu u na fakt, że jest dużo mniej popularna, strony www wykorzystujące Joomla! są rzadziej atakowane przez hackerów i roboty. Wynika to z faktu, że nakład pracy, jaki jest potrzebny na stworzenie wirusa na WordPress i na Joomla! jest podobny. Efekt, liczba zhakowanych stron www, zupełnie różna. Z tego powodu hackerzy wybierają bardzie popularne środowisko stron www. W podstawowej wersji Joomla! dostarcza SSL oraz 2FA.

Porównanie WordPress czy Joomla!, struktura

  • WordPress – brak stałej struktury komponentów. Zmiana i modyfikacja komponentu wiąże się szukaniem informacji w całym systemie zarzadzania treścią..
  • Joomla! – posiada modułową strukturę, która pozwala w prosty i szybki sposób wprowadzać zmiany. Nie musisz zmieniać całego komponentu.

Porównanie WordPress czy Joomla!, społeczność

  • WordPress – na świecie społeczność WordPress jest największa wśród wszystkich systemów zarządzania treścią. W Polsce społeczność WordPress jest też bardzo duża. Są dedykowane fora, strony na Facebook, również na przykład strona dedykowana kobietom piszącym blogi na WordPressie. Co roku odbywa się też konferencja WordCamp, która zrzesza zarówno developerów, administratorów oraz użytkowników WordPress.
  • Joomla! – może pochwali się też znaczącą, liczoną w dziesiątkach tysięcy społeczność w Polsce. Co roku odbywa się w Polsce konferencja JoomlaDay Polska. Przeznaczona ona jest dla wszystkich użytkowników i pasjonatów technologii Joomla! Joomla Day to coroczna konferencja użytkowników i developerów Joomla!. Na Joomla Day możesz spotkać użytkowników, administratorów, deweloperów drugiego najbardziej popularnego systemu zarządzania treścią stron internetowych.

Porównanie WordPress czy Joomla!, wygląd

Wygląd w dużej mierze zależy od Twojej wyobraźni. Każdy system zarzadzania treścią można tak przygotować, aby spełniał Twoje oczekiwania.

  • WordPress – największa baza motywów stron www. Masz do wyboru zarówno płatne jak i darmowe motywy strony www. Jedynym ograniczeniem jest jedno miejsce z artykułami. Jeden katalog, blog treści. Jeden folder, w którym wszystkie artykuły muszą wyświetlać się w taki sam sposób.
  • Joomla! – bardzo duża baza motywów stron www. Oprócz wielu, różnych wzorów stron www, możesz stworzyć własny. Możesz posiadać kilka, różnych katalogów tekstów. Katalogów, które wyświetlają teksty w różny sposób.

Porównanie WordPress czy Joomla!, SEO i pozycjonowanie

  • WordPress – chyba najbardziej popularny plugin do WordPress to Yoast SEO. Pozwala w prosty i szybki sposób wykonać działania z zakresu SEO na stronie www.
  • Joomla! – nie posiada tak prostego i intuicyjnego dodatku. EFSEO jest to SEO extension do Joomla!. Używanie jego jest jednak dużo bardziej skomplikowane.

Porównanie WordPress czy Joomla!, blog, czy coś więcej

  • WordPress – prosta odpowiedź powinna brzmieć blog, landing page, wizytówka, one page, prosta strona firmowa. Proponuję na tym skończyć, oczywiście znajdziesz w internecie przykłady bardzo dużych serwisów stworzonych na WordPressie, ja uważam, że nie tędy droga.
  • Joomla! – dużo więcej niż blog, landing page, prosta strona firmowa. Jeżeli myślisz o stworzeniu dużego serwisu pomyśl o Joomla! Będziesz potrzebował więcej czasu, aby nauczyć się zarządzania stroną www. Jednak później, docenisz układ kategorii, sposób tworzenia menu, zarządzania komponentami.

Wiesz już wiele na temat różnic i podobieństw WordPress i Joomla! Czas podjąć decyzję. Jeżeli masz jeszcze wątpliwości skontaktuj się z nami. Pomożemy dokonać Ci lepszego wyboru.

 

Image

Projektujemy efektowne strony www. Tworzymy sklepy internetowe generujące zyski dla klientów. Realizujemy systemy dedykowane usprawniające pracę użytkowników.

POCZTA

SERWER

Twój adres IP:

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.