Tworzenie stron WordPress

Dlaczego WordPress?

Dlaczego WordPress?

Dla większości z was, którzy czytają ten artykuł jest to bez znaczenia. Strona internetowa na WordPress, storna internetowa na Joomla! Zdecydowana większość klientów, z którymi rozmawiam zna tylko WordPress’a. Dodatkowa informacja, że ich kolega ma stronę na WordPress’ie powoduje, że klienci szukają strony internetowe wordpress.

Ten artykuł przybliża WordPress i porównuje go do innych systemów zarządzania treścią Joomla! i Drupal. Każdy system zarządzania treścią pozwala stworzyć stronę internetową. W każdym możesz stworzyć zarówno prostą wizytówkę lub stronę internetową typu one page oraz portal składający się z kilku tysięcy podstron.

WordPress umożliwia stworzenie strony internetowej bez znajomości programowania. Zaraz po instalacji masz dostęp do panelu administracyjnego, w którym możesz dodawać i edytować artykuły, strony internetowe. Dla użytkownika, który do tej pory nie korzystał z żadnego systemu zarządzani treścią czy to jest WordPress czy Joomla!, czy Drupal nie ma znaczenia. Każdy jest tak samo nowy. Tylko, że WordPress jest prostszy.

Każdą stronę internetową możesz zrobić wykorzystując darmowe szablony, dodatki.

Właściwy wybór systemu zarządzania treścią na początku przygody ze stroną internetową może ułatwić pracę w przyszłości. Zanim dokonasz wyboru, znajdź odpowiedzi na kilka pytań:

 • Jaki jest cel strony internetowej?
 • Jakie funkcje ma mieć strona internetowa?
 • Jaka będzie struktura strony internetowej?
 • Jakie materiały, poza tekstami ma strona internetowa prezentować?

Odpowiedzi, jakie udzielisz na te pytania pozwolą ci podjąć lepszą decyzję. Nie tylko na dzisiaj, ale również w przyszłości.

Dlaczego WordPress?

Ponieważ WordPress nadaje się zarówno do stworzenia strony internetowej one page jak i rozbudowanej strony www. Takie firmy jak CNN, Forbes czy Sony i wile innych posiadają swoje strony internetowe właśnie na WordPress. Z drugiej strony masz strony internetowe one page, które też są na WordPress’ie. Spektrum jest ogromne.

Dlaczego WordPress?

Kilkanaście lat temu WordPress powstał, jako prosty system zarządzania treści dla blogerów. Głównym celem WordPress’a było stworzenie prostego systemu do zarzadzania publikowaniem treści w internecie dla rosnącej grupy osób, które nie posiadają doświadczenia w tworzeniu i zarządzaniu stronami internetowymi. Gdy powstawał WordPress, na rynku nie istniał żaden prosty, darmowy system tworzenia stron internetowych. System szczególnie zoptymalizowany pod blogerów. Blogerów, czyli osoby, które na początku poza swoim głównym zajęcie zajmują się tworzeniem treści w internecie. Osób, które nie chcą angażować środków finansowych w działalność dodatkową. Działalność, która może, ale nie musi byś nastawiona na zarabianie pieniędzy.

Z biegiem lat WordPress został rozbudowany o wiele innych dodatkowych funkcji i możliwości poprzez system dodatków, plugin’ów. Tak jak zmieniał się rynek blogerów, tak samo zmieniał się WordPress, umożliwiając swoim użytkownikom tworzenie zaawansowanych stron internetowych.

 

Zostaw kontakt

Obecnie WordPress jest dominującym systemem zarządzania treścią w Polsce i na świecie. Dominacja wynika z dwóch powodów:

 • Większość klientów chce posiadać prostą stronę internetową, wizytówkę, na której co jakiś czas lub rzadziej są publikowane artykuły.
 • Większość użytkowników nie zna się i nie chce się znać na programowaniu, tworzeniu dodatków, szablonów stron internetowych. Chce z nich korzystać.

W oba wyżej wymienione oczekiwania w 100% trafia WordPress.

 • WordPress jest prosty w użytkowaniu.
 • WordPress jest prosty w rozbudowie poprzez system plugin’ów.
 • WordPress jest doskonały dla tworzenia prostych stron internetowych.
 • WordPress wymaga umiejętności logicznego myślenia, a nie programowania i zagadnień informatycznych.

Każdy inny system zarządzania treścią jest trudniejszy w instalacji, trudniejszy w użytkowaniu. Inne systemy zarządzania treścią pozwalają zarządzać publikacjami na stronie internetowej w inny sposób.

 • Tylko czy jest ci to w ogóle potrzebne?

Internauci, oglądający strony internetowe nie są w stanie rozróżnić strony internetowej wykorzystującej WordPress od strony internetowej wykorzystującej Joomla! Tak samo wyglądający szablon, z punktu widzenia klienta, może być użyty w WordPress oraz Joomla!

Dlaczego WordPress?

Prosta struktura WordPress’a.

W WordPress podstawowy wpis to artykuł. Klikasz dodaj wpis i już jesteś w prostym edytorze tekstu, w którym tworzysz treść. Jeżeli masz kategorie może ją wybrać i przypisać do niej artykuł. Dodajesz grafiki. Publikujesz. W tym momencie nowy artykuł jest na twojej stronie internetowej. Podobnie, jak artykuły, tworzysz strony www. To właściwie koniec, co musisz wiedzieć o tworzeniu treści na stronie internetowej.

Jeżeli stworzysz odpowiednią strukturę, dodawanie artykułów w Joomla! jest bardzo podobne. Drupal, wymaga większej wiedzy, znajomości węzłów, które są związane z różnymi typami zawartości strony internetowej.

Dlaczego WordPress, ponieważ posiada wszystkie najbardziej potrzebne funkcje.

Już w podstawowej konfiguracji WordPress zawiera wszystkie funkcje i elementy, abyś mógł stworzyć całą, kompletną stronę www. WordPress zawiera funkcje publikowania treści, przecież powstał, jako system zarządzania treścią dla blogerów, publikowania stron, formularz kontaktu, system komentarzy, dodawanie grafik i multimediów.

Prosty edytor treści pozwala stworzyć interesujący graficznie tekst, który przyciągnie uwagę klientów. Dodanie do niego grafik, multimediów, zdecydowanie może zwiększyć jego atrakcyjność. Zarządzanie tworzeniem artykułu jest bardzo proste. Trudno wyobrazić sobie bardziej prosty system publikowania treści w internecie niż WordPress.

Dlaczego WordPress, ponieważ duża baza darmowych i płatnych dodatków

WordPress posiada największą liczbę dodatków i szablonów z wszystkich systemów zarządzania treścią. Oprócz bardzo bogatej bazy szablonów masz możliwość wzbogacić WordPress’a o funkcje i narzędzia. Właściwie w każdym obszarze, w którym potrzebujesz wykorzystać stronę internetową masz możliwość znaleźć i zastosować dodatek, plugin. Bardzo duża liczba dodatków jest za darmo, jednak wiele najbardziej użytecznych jest płatnych. Nie są to jednak kwoty, które powodują, że nie opłaca się wykorzystać WordPress’a.

Dodatki i szablony pozwalają stworzyć stronę internetową, o jakiej marzysz, bez znajomości programowania. WordPress umożliwia stworzenie strony internetowej bez znajomości PHP, HTML.

Szablony WordPress są bardzo często zmieniane. Właściwie, co sezon masz informację i kolejne zestawienie szablonów, które są rekomendowane. Powstaje ich tak dużo i zmiany wprowadzane są tak często, że z pewnością nie jesteś w stanie wprowadzać na swojej stronie internetowej zmian. Szablony to również największy problem WordPress’a, są one głównym źródłem niechcianych włamań na strony internetowe wykorzystujące ten system zarządzania treścią. Wybierz i używaj szablon, ale od sprawdzonego dostawcy.

Joomla! to drugi, najbardziej popularny system zarządzania treścią. Posiada dużą liczbę dodatków, które nazywają się extensions’. Baza szablonów jest również bogata. Liczby odstępnych szablonów i dodatków są dużo mniejsze w porównaniu z WordPress’em. Drupal posiada dużo skromniejsza bazę dodatków i szablonów.

Dlaczego WordPress, ponieważ duża społeczność

Tworząc stronę internetową, nie tworzysz jej na tydzień, miesiąc. Chcesz korzystać z niej przez kilka lat. W tym okresie masz pomysły, inspiracje, które chcesz zastosować na stronie internetowej. Niekiedy wdrożenie ich wymaga posiadania wiedzy eksperckiej w obszarze tworzenia stron WordPress. Do tego potrzebna jest ci społeczność. grupa entuzjastów, dla których WordPress nie ma tajemnic. WordPress posiada bardzo dużą społeczność zarówno prywatnych użytkowników jak również firm. Szybko i łatwo oraz za stosunkowo nieduże pieniądze znajdziesz firmę tworzącą strony wordpress.

Joomla! posiada mniejsze, ale nadal liczne grono specjalistów. Wystarczy, że wpiszesz strony internetowe Joomla!. Znajdziesz listę firm, które oferują swoje usługi. Jest ich mniej, ale ceny są porównywalne jak w przypadku usług w obszarze WordPress’a.

Na hasło strony internetowe Drupal, znajdziesz firmy i usługodawców. Grono firm, oferujących usługi w technologii Drupal jest dużo skromniejsze. Szczególnie w Polsce.

Dlaczego WordPress, podsumowanie

strony internetowe wordpress, to bardzo dobre rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy rozpoczynają swoją przygodę z posiadaniem własnej strony internetowej. Musisz dbać o trzy zagadnienia;

 • Aktualizację WordPress’a, szablonu oraz wtyczek.
 • Właściwe wybory, pilnowanie, aby używać wtyczek i szablonów od sprawdzonych dostawców, którzy dbają o bezpieczeństwo.
 • Pilnowanie, aby posiadać jak najmniejszą liczbę wtyczek. Ich duża liczba może przyczynić się do istotnego spowolnienia działania strony internetowej.

Jeżeli myślisz o stronie internetowej, na której będziesz miał tysiące artykułów, lepiej wybierz Joomla!

Drupal, system zarządzania treścią z największą liczbą funkcji i możliwości. Nie wiem, jak duży serwis internetowy musiałbyś prowadzić, aby móc wykorzystać jego możliwości.

 

Image

Projektujemy efektowne strony www. Tworzymy sklepy internetowe generujące zyski dla klientów. Realizujemy systemy dedykowane usprawniające pracę użytkowników.

POCZTA

SERWER

Twój adres IP:

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.